Ahoj lidi!
Tady je moje snaha rozepsat se o společné akci "Den na Jaderce", kterou pro nás připravili lidi z KDAIZ (Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření).
☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️
Už na začátku u vchodu bylo vidět, že to bude "eňo ňuňo" skladba lidí, co chce hltat informace ohledně radiačních témat. Za tu naši "eňo ňuňo" grupu jsem nesmírně rád, protože jde vidět, že o radiaci se zajímá rozmanitá skladba osob - influencer, programátor, urbexák, svářeč, student (prostě rozdílné profese) ALE! Třeba i žák základní školy (ano, měli jsme s sebou také třináctiletého klučinu).
Po uvítání s kávou a domácí buchtou (která mimo jiné asi nezbyla, nebo jsem ji na konci už nezaregistroval) jsme se pustili do veličin ohledně radiace. V tomto oboru je to dosti náročné na pochopení a zkusím i na web sesmolit nějaký jednoduchý článek s infem, co která veličina znamená a hlavně k jakému měření a účelu se používá.
☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️
Další na řadě byla "Praktická ukázka/diskuze: Monitorování životního prostředí & přístrojové vybavení". K tomu se dost váže úsměvná historka, kdy příslušné dozimetry neustále drnčely a na praktické ukázce vyčenichaly naši bednu se vzorky :). Trochu jsem se bál, aby nám vzorky nebyly zabaveny, ale nakonec jsem jich více jak polovinu rozdal na účely ukázky co najdete v přírodě a z čeho vlastně jsou ty peletky v reaktorech. Na této přednášce jsem si dost uvědomil, že asi z našich stránek bude šílet dost široký okruh neznalých lidí a také ti, co se radiací zabývají. Na nás padá vskutku nesnadný úkol zajistit to, aby lidé nechápali radiaci špatně. To, že mít radioaktivní místo blízko baráku není tak škodlivé, jak některé netflixové a aktivistické pořady ukazují.
☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️
Exkurze "Monitorování osobních dávek, termoluminiscence & gelové dozimetry" nám ukázala docela zajímavé materiály pro měření radiace. Experimentální "3D gel" byl velmi zajímavý a škoda je, že se jeho vývoj ještě nedostal k praktickému využití (i když je to poměrně pár let, co byl vyvinut). Takové 3D těžítko vyrobené ozařováním, sic trochu toxické, ale dokáže zprostředkovat prostorově záření (i když na zobrazení potřebujete hromadu Grayů). Materiály pro osobní dozimetrii jsou vcelku zajímavé samy o sobě, například termoluminiscenční. Ten funguje tak, že do něho naperete určitou dávku radiace, změní barvu a sranda nastane, když ho zahřejete. V praktické ukázce kapsli tohoto ozářeného materiálu hodili vysloveně na pánvičku a co se stalo, krásně se rozzářil! Čím víc dávky, tím intenzivnější světlo. Co jest ale na těchto materiálech super, že se tímto postupem nejenže přečte, jakou dávku materiál absorboval, ale také se "vyresetuje" a může se směle znovu použít. Takové malé "magic"!
☢️☢️☢️☢️☢️☢️
"Praktická měření: Průchod záření beta a gama látkou" bylo pro nás opravdové terno, ti co nás už potkali a viděli, jak všichni natahují ruku s dozimetry a klepali si na čelo, by si tu teď klepali na čelo palicí. Všichni si chtěli něco změřit :) a terčem se samozřejmě staly zářiče pro výuku.
Do oka nám padla také měřící technika, ty veliké tubusy s velikostí NaI(Tl) krystaly by záviděl kde jaký černoch... ehm, teda amatérský dozimetrista. Našli jsme i detektory od firmy Nuvia a.s., od kterých máme vzorky plastových scintilačních materiálů. Na této exkurzi a praktikách naše zařízení také dostala většinu naměřené dávky. Mohli jsme si totiž vyzkoušet, jak fungují jednotlivé materiály na stínění zdrojů ionizujícího záření.
☢️☢️☢️☢️☢️
Následovala exkurze do laboratoře rentgenové fluorescence, kde nám ukázali, jak funguje nedestruktivní analýza např. obrazů, mincí apod. Prostě a jednoduše vezmete předmět, strčíte ho do RTG a vyleze vám z toho spektrometrická analýza prvků, kterou daný předmět obsahuje (ale pouze povrchově). Samozřejmě to má nějaké omezení, drobné rozlišení (tuším, že nějaká smysluplná analýza trvá téměř 10h) apod. Asi nemá smysl se úplně rozepisovat, jak metoda funguje (sám si to už nepamatuji :) ), každopádně pokud potřebujete ověřit obraz nebo nějaký materiál, co vše obsahuje, tak zrovna tato laboratoř je na to ideální.
☢️☢️☢️☢️
Opravdu obdivuji paní přednášející o tématu "Biologické účinky záření & využití záření v medicíně", přednáška začala se značným zpožděním a shrnout množství informací jak působí radiace na DNA, tělo, její důsledky na lidský organismus, kde a jaká radiace se používá pro jaké nádory (do teď mě straší prošpikované ňadro trubičkami :) - a prý to byl jeden z hezčích obrázků, prý nechci vidět napíchanou prostatu :O ), bylo obdivuhodné - znáte seriál Gilmorova děvčata? Chvíli jsem si myslel, že paní, co nám přednášela, dabuje hlavní postavu :))
☢️☢️☢️
No a na závěr perla v podobě Golemu - tedy prvního českého tokamaku. Přednáška o fúzi a o tom, jak celý přístroj funguje byla naprosto dokonalá, nešetřili jsme focením, dotazy a dokonce pro nás udělali na 5 milisekund miniaturní hvězdu uvnitř tokamaku - tedy zažehli fúzní reakci, mohli jsme ji vidět a co je úplně super, máme ke zveřejnění data! Koukněte do komentáře pokud by vás to zajímalo, sice vám to moc neřekne (samá křivka a samá čísla), ale hezky se na to kouká :) - http://golem.fjfi.cvut.cz/shots/44279/.
☢️☢️
Uff, omlouvám se za delší příspěvek, ale "Den na Jaderce" jsme si všichni moc užili. Velké poděkování letí každému člověku co nás provázel exkurzemi nebo nám přednášel. Další velké poděkování patří Ondřeji Kořístkovi za celou organizaci a také KDAIZ, že nám toto celé umožnila. Byla to zatím jedna z našich nejpočetnějších akcí a rozhodně ne poslední.
☢️
Moc všem ještě jednou děkuji!