Cesta, Lesní cesta, Žulový velký kámen, Les, Aktivní oblast cca 5x2m, Aktivní oblast, Šutrásek v cestě
Lat: 49.681919563426 Lng: 12.763591681493 GPS: 49°40'54.9 N, 12°45'48.9 E
Průměr ≈ 0.44 µSv/h ± 15% (bez kompenzace)
Max ≈ 1 µSv/h Min ≈ 0.18 µSv/h Počet měření: 21
Komentáře k místu a měření
Žulový velký kámen: Menší aktivita byla zaznamenána na žulových kamenech okolo cesty.
Lesní cesta: Po delší době jsme opět kopli do cesty, po cca 10 cm jsme mohli měřit příkon o 1 uSv/h, až budeme mít více času, vezmeme konečně krumpáč a zkusíme, jestli lze najít nějaký aktivní kámen.
Lesní cesta: Díky výkopům kvůli vodovodu byla zde nová navážka, která přikryla kus aktivní cesty. Naštěstí nejaktivnější místa jsou pořád nedotčená.
Lesní cesta: Velký kus cesty je aktivnější, cca 3-4x než pozadí mimo cestu. Zřejmě použit materiál z nedalekých štol
Aktivní oblast: Oblast je širší, podezření na haldu z nedaleké šachty
Aktivní oblast cca 5x2m: Zřejmě je pod drtí cesty radioaktivní navážka. Místo je veliké cca 5x2m, při položení na cestu dozimetr ukazuje kolem 0.3 - 0.4 uSv/h, pokud ale odstraníme cca 5cm drtě, tak dozimetr ukazuje kolem 0.55 - 0.7 uSv/h. Další měření bude s lopatou a krumpáčem, cesta je zpevněna drtí, která nejde jen tak odkrýt
Šutrásek v cestě: okolí má kolem 0.150 - 0.250, toto místečko - kousek šutru s bílou žilkou je 2x více aktivnější než okolí. Při měření jsem se nedostal pod 0.350 uSv/h, 1 min měření průměr 0.386 uSv/h
Co znamenají naměřené hodnoty a proč nemusí být přesné?
Průměrné hodnoty v místě měření mohou mít velké odchylky kvůli měření s přístroji bez energetické kompenzace.
Klasické geiger countery bez energetické kompenzace jsou citlivé na různé typy ionizujícího záření, ale nemohou rozlišovat mezi různými energiemi záření. To znamená, že při měření různých druhů záření v různých energetických úrovních mohou poskytovat nepřesné výsledky.
Na druhé straně scintilační detektory s energetickou kompenzací jsou citlivé na různé typy ionizujícího záření a umožňují rozlišovat mezi různými energiemi záření. To umožňuje poskytovat přesnější výsledky měření, zejména při práci s vysoce energetickými zářeními.
Energetická kompenzace scintilačních detektorů je dosažena pomocí materiálů s různou hustotou, které jsou umístěny v detekčním materiálu. Tyto materiály pomáhají kompenzovat rozdíly v absorpci záření v závislosti na jeho energii, což umožňuje scintilačním detektorům poskytovat přesnější měření.
V obecnosti lze tedy říci, že scintilační detektory s energetickou kompenzací jsou přesnější než klasické geiger countery bez energetické kompenzace, zejména při práci s vysoce energetickými zářeními.
Další odchylky v měření mohou být způsobené metodou měření. Přiložení přístroje na zářič není relevantní metodou pro přesné měření, proto tento způsob měření může vést k větším rozpylům zobrazovaných hodnot.
Vyjma některých CT, RTG, výzkumných laboratoří nebo případných reaktorů není na území ČR radioaktivní místo, které by i byť krátkodobě ohrožovalo zdravotní stav návštěvníků!
V případě muzejních expozic vzorků a návštěv muzea nehrozí riziko žádné! I v případě vyšších příkonů určitých minerálů nedostanete za dobu prohlídky žádnou významnou dávku (max. jednotky μSv pokud se budete kochat opravdu hoóodně dlouhou dobu, srovnatelné s jednou cestou letadlem ve výšce kolem 10 km, nebo malý rentgen zubu)
Pro srovnání uvádíme několik bodů: - Průměrný dávkový e. příkon je v ČR mezi 0,1 - 0,2 μSv/h (ale 0,3 - 0,4 μSv/h nejsou výjimkou) - Mez pro trvalý pobyt daný IAEA (International atomic energy agency - Mezinárodní agenturou pro atomovou energii) je 1 μSv/h - Prokazatelný důkaz o zdravotním dopadu radiace na lidském těle je po obdržení dávky 100 000 μSv za krátký časový úsek (v řádu dnů až týdnů), kdy se uvádí míra rizika rakoviny v cca 5% případů - Denně obdržíte 2 - 8 μSv v závislosti na prostředí ve kterém žijete - 49% denní dávky obržíte díky radonu - Pokud sníte banán, dostanete kolem 0,1 μSv/h navíc díky K-40, přírodnímu draslíku
Radioaktivní místa lze nalézt i tam, kde byste je nečekali! A proto jsme tady my, abychom vám o tom dali vědět!
Děláme občanská měření a prezentaci zajímavých míst s potenciálně zvýšenou radioaktivitou. Vše co změříme, zanášíme do mapy. Většinou přikládáme fotografie, které vám umožní přímo vidět místo, kde jsme měřili a nově i základní spektrometrie.
Na mapě jsou měřená místa znázorněna barevnými body. Barva bodu odpovídá naměřené hodnotě (stupnici naleznete vlevo na mapě). Na tyto body můžete kliknout. Po kliknutí na bod se otevře informační okénko, kde najdete veškeré informace o měření. Součástí je také odkaz na detail oblasti, kde je celkový přehled o okolí tohoto místa. Rádius okolí si můžete libovolně změnit, a současně měnit i pozici na mapě.
Návštěvou webu souhlasíte a berete na vědomí:
Pokud se rozhodnete díky našim informacím navštívit místa s vyšší radioaktivitou, činíte tak na vlastní nebezpečí a jste si vědomi biologických účinků a důsledků radiace. Pokud spíše tápete, doporučujeme tato místa raději fyzicky nevyhledávat.
Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví v důsledku návštěvy těchto míst.
Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou špatnou interpretaci našich dat třetí stranou.
Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou majetkovou ani finanční újmu v důsledku zde interpretovaných dat.
Zároveň věnujte pozornost poznámce: Vyjma některých aktivnějších kamenů, RTG, výzkumných laboratoří nebo případných reaktorů není na území ČR radioaktivní místo, které by i krátkodobě ohrožovalo zdravotní stav návštěvníků!
Ještě opruz, ale musí být. Souhlas ohledně zpracování Vašich údajů
Na naší webové stránce využíváme různé technologie, abychom Vám mohli poskytnout optimální zážitek. K nim patří zpracování údajů, které jsou technicky nutné k prezentaci webových stránek a jejich funkcionalit, rovněž další technologie, které jsou využívány k pohodlnému nastavení webových stránek.