Majitelé RC101 máte již aktuální update firmwaru?
Víte co se stalo?
RC101 dostal totiž energetickou kompenzaci a dávkový příkon by měl odpovídat více realitě. No trochu z toho nejsem odvařen, protože starší měření jsou s ekvivalentním příkonem trochu jinde a hlavně se díky tomu dobře hledaly anomálky, ale - dont panic (alespoň pro mě ) !
Udělal jsem to tak, že na webu máte aktuálně na výběr ze dvou RC101, jedno zařízení před aktualizací a druhé po aktualizaci (RC101 Compensation energy). Důvod je jasný.
Zatím co před aktualizací bylo RC101 přecitlivělé na nižší / vyšší energie, aktuálně tomu tak není a ekvivalentní dávkový příkon se počítá z energií impulsů a nějakých korekcích (jestli jsem vyjádření dobře rozuměl).
Prvotně je nasnadě vysvětlit, že klasická Geiger-Müller trubice funguje trochu jinak než tzv. scintilační krystaly (kterým je např. RC101). Nebudu to rozebírat do podrobna (to je na docela dlouho), v rychlosti je to tak, že geiger pouze počítá zaznamenané impulsy (tzv. CPM - count per minute), impuls je vyvolán průchodem částice v trubici, zatímco detektory na scintilačním krystalu umí k těmto impulzům zjistit i jejich energii díky fotonásobiči.
To je také důvod, proč některé geigery ukazují různě jiné hodnoty, geigery jsou kalibrované k určitému prvku a na ostatní částice ukazují hodnoty daného kalibrovaného prvku. Jinými slovy, pokud máte geigera kalibrován na Cesium 137, nebude vám dobře ukazovat dávkový ekvivalentní příkon pro uranový minerál (potažmo Americium, Polonium apod.). Tato vlastnost (a nejen ta!) u geigerů je hlavní příčina nepřesnosti v zobrazení dávkového ekvivalentního příkonu.
Zatímco jsem měl v kanceláři dříve neustále balanc mezi alarmem na 0,4 μSv/h, nyní mám na RC101 0,12 - 0,15 μSv/h, Scout mi ukazuje pořád kolem 0,2 - 0,3 μSv/h. Je to trochu nezvyk, ale měření s ním aktuálně o něco přesnější, hold posunu práh alarmu u RC na 0,2 - 0,3 μSv/h.
Nyní by bylo vhodné spíše zadávat měření v CPM, ale ty laikům nic neřeknou (já také mám v nelibosti) a přepočet je zase jen orientační. Tudíž v budoucnu k měření přibude paralelní kolonka pro CPM (aktuálně se musí zadat separé a to by neplnilo daný účel). Tím pádem u měření se postupně budou objevovat i hodnoty CPM vs. ekvivalentní dávkový příkon. Je to spíše informativní a pro měření to přinese přidanou hodnotu.
Líbí se vám naše příspěvky? Chtěli byste nějak pomoci? Nejlepší pomocí je pomoc v podobě drobných na Startovači. Většímu drobnýmu se moc rádi odměníme, více na https://www.startovac.cz/projekty/zhava-mista
Moc děkujeme našim dosavadním patronům:
Jakubovi Rozehnalovi, Michalovi Kimlíčkovi, Ivanu Šinskému, Janu Schermerovi, Janu Vlkovi, Bedřichovi Sklenáři, Zeevovi, Jakubovi Kristkovi a také Red Peppers!
Jakubovi Rozehnalovi, Michalovi Kimlíčkovi, Ivanu Šinskému, Janu Schermerovi, Janu Vlkovi, Bedřichovi Sklenáři, Zeevovi, Jakubovi Kristkovi a také Red Peppers!
Originální post najdete zde: https://www.facebook.com/groups/zhavamista/permalink/777245553741587/