pencil MENU MENU
Načítám...

Uzavřený ekosystém s uranovou rudou

Tento experiment mám přebraný od Wardova skleníku. Zkusmo jsem ho obohatil o uranové minerály (pro první verzi jsem vybral vkusný uranový šutr z Kladské, který má na sobě bohatou vrstvu uranových slíd. Kámen v UV světle krásně světélkuje a může tak dělat parádu).

Experiment nemá za cíl zjistit jestli radiace je - není prospěšná ekosystému, v experimentu mě zajímá spíše (a hlavně) toxicita uranu. Bohužel nemohu s jistotou říci, jestli setup experimentu bude v konečné fázi vyhodnotitelný, i když jsem se snažil uranový minerál zajistit v co možná nejlepším kontaktu s ekosystémem lesní flóry, vliv bude nejšpíš nulový - v lepším případě nevyhodnotitelný.

Samotný minerál jsem poléval vodou při prvotním zavlažení, tudíž nějaké stopové prvky se mohly do půdy přenést, ale množství bude zřejmě bezvýznamné. Další co by mohlo způsobovat toxicitu je radon a jeho dceřiné prvky. To by mohlo být už zajímavější, nicméně s velmi vysokou pravděpodobností nedosáhnu koncentrací radonu tak vysokých, aby to mělo v brzké době vliv na floru. Každopádně i když z toho "experimentu" nezískáme pravděpodobně žádná data, povedlo se mi vytvořit vcelku vkusnou dekoraci. Radiace z minerálu není v okolí sklenice nikterat vysoká a po vzdochotěsném uzavření se nemusíme bát ani unikajícího radonu, tudíž můžeme skladovat klidně na očích v poličce.

Týden 4.

Plíseň nadobro převzala kontrolu nad borůvkou, jde vidět, že borůvka odpadá a zřejmě se z toho už nevyštrachá. Mech a stromek se mají zatím čile k světu.

Týden 3.

Ve sklenici jde vidět progres růstu borůvčí a to zřetelně. Plíseň, která na začátku vidět nebyla, se nyní relativně velmi rozrostla. Jde vidět zvětšení, nicméně rostliny zatím viditelně nepodléhají napadení. Uvidíme časem, jestli se rostlinka s plísní vypořádá, nebo ji podlehne.

Týden 2.

Pomalu vystupují na scénu plísně. Jde vidět mírný výkvět v borůvčích. Je zatím velmi nepatrný.

Týden 1.

Ve sklenici nelze rozeznat větší změny. Co jde vidět dobře je zamlžení a orosení sklenice kvůli lokálnímu odparu. V porovnání s prvním dnem lze vidět drobnou změnu v listech borůvčího (nebo alespoň se mi drobná změna zdá).

První den

Sklenice je usazena na stojánek, kde bude po celou dobu experimentu. Objevili se mi tam dva nocsležníci, jeden mravenec a pidi šnek. Mám takový pocit, že šnek možná bude nějakou dobu žít, ale z mravence se stane hnojivo.

Každopádně co k takové dekoraci budeme potřebovat?

- Jednu velkou sklenici, ideálně 3-5L
- Jeden uranový šutr, ideálně nějaké slídy, UV aktivita minerálů bude velké plus pro dekoraci
- Lesní floru, mech, borůvčí, malý smrček a šišku na ozdobení

 

Radek Zemánek

Mám se bát?

Radioaktivni
Radioaktivní místa lze nalézt i tam, kde byste je nečekali!
A proto jsme tady my, abychom vám o tom dali vědět!


Radioaktivni

Děláme občanská měření a prezentaci zajímavých míst s potenciálně zvýšenou radioaktivitou.
Vše co změříme, zanášíme do mapy. Většinou přikládáme fotografie, které vám umožní přímo vidět místo, kde jsme měřili a nově i základní spektrometrie.

Radioaktivni

Na mapě jsou měřená místa znázorněna barevnými body. Barva bodu odpovídá naměřené hodnotě (stupnici naleznete vlevo na mapě). Na tyto body můžete kliknout. Po kliknutí na bod se otevře informační okénko, kde najdete veškeré informace o měření. Součástí je také odkaz na detail oblasti, kde je celkový přehled o okolí tohoto místa. Rádius okolí si můžete libovolně změnit, a současně měnit i pozici na mapě.

Radioaktivni

Návštěvou webu souhlasíte a berete na vědomí:

Pokud se rozhodnete díky našim informacím navštívit místa s vyšší radioaktivitou, činíte tak na vlastní nebezpečí a jste si vědomi biologických účinků a důsledků radiace. Pokud spíše tápete, doporučujeme tato místa raději fyzicky nevyhledávat.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví v důsledku návštěvy těchto míst.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou špatnou interpretaci našich dat třetí stranou.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou majetkovou ani finanční újmu v důsledku zde interpretovaných dat.

Radioaktivni

Zároveň věnujte pozornost poznámce: Vyjma některých aktivnějších kamenů, RTG, výzkumných laboratoří nebo případných reaktorů není na území ČR radioaktivní místo, které by i krátkodobě ohrožovalo zdravotní stav návštěvníků!


Na naší webové stránce využíváme různé technologie, abychom Vám mohli poskytnout optimální zážitek. K nim patří zpracování údajů, které jsou technicky nutné k prezentaci webových stránek a jejich funkcionalit, rovněž další technologie, které jsou využívány k pohodlnému nastavení webových stránek.

Více informací o problematice naleznete zde.


Pokud nechcete povolovat vše, níže najdete nastavení, které si můžete přizpůsobit.
Nutné pro správný chod webu, ukládají se pouze informace k zobrazení, přihlášení nebo nastavení této webové prezentace.
Data použitá pouze pro statistické vyhodnocování, například návštěvnosti, počtu zobrazení jednotlivých stránek apod.
Možnost posílání webpush notifikací o nových místech a měření. Také propojení s Facebook platformou.
Prosím povolte vše, nebo alespoň dejte souhlas ke statistickým datům kvůli analýze návštěvnosti, děkuji.